Julia Wojtaszek

Urodziła się 8 marca 1997 roku w Łodzi. Od 2013 roku jest uczennicą mgr Łukasza Kierończyka i mgr Jana Romanowskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w ZSM w Poznaniu. W wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w klasie mgr Iriny Litwińskiej w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Kurpińskiego w Poznaniu. W 2008 roku została przyjęta do Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Poznaniu w klasie altówki mgr Łukasza Kierończyka. 

Uczestniczka Mistrzowskich Kursów Muzycznych w Opolu, Koninie i Żychlinie pod kierunkiem prof. M.Baranowskiego, mgr J.Romanowskiego, prof. A.Golińskiego, dr hab. M.Mickera, prof. H. J.Greinera, prof. S.Kamasy oraz dr E.Guzowskiej.

We wrześniu 2013r. została stypendystką Młodej Polskiej Filharmonii –  orkiestry młodzieżowej działającej jako projekt Fundacji Zwierciadło prowadzonej przez Adama Klocka. Z udziałem solistów: Emanuela Salvadora –skrzypce i Rozali Kierc – fortepian, koncertowali w ramach jesiennej trasy koncertowej:

- Filharmonia Kaliska w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak” MULTIMEDIA AMBER ROAD FESTIVAL, 
- Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana w ramach IX Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana,
- Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie,
- Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Julia jest również zaangażowana w projekt Fundacji Jutropera: „Generation P:Prokofiev” – spektakl teatralny z muzyką Sergiusza Prokofiewa według autorskiego scenariusza Michała Znanieckiego. Premiera odbyła się w lipcu 2014 r. w Studiu na Grobli Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, natomiast w grudniu spektakl zaprezentowany zostanie na deskach Teatru Muzycznego Capitol, partnera projektu "Głos wykluczonych".

W sierpniu 2014r. tego roku w ramach plenerowych koncertów trasy letniej Młodej Polskiej Filharmonii orkiestra koncertowała w Parku Starego Browaru w Poznaniu, Kazimierzu Dolnym (koncert inaugurujący otwarcie festiwalu „Dwa Brzegi”) oraz Amfiteatrze Łazienek Królewskich w Warszawie. 

Swoje umiejętności orkiestra zaprezentowała razem z Michałem Szycem. Więcej informacji na temat Młodej Polskiej Filharmonii pod adresem www.mpf.zwierciadlo.pl

Uczestniczka i laureatka konkursów altówkowych:

  • III miejsce na  II Skierniewickich  Spotkaniach  Młodych Altowiolistów, Skierniewice 2012r.
  • I miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Dominika Rutkowskiego, Szczecin 2012r.
  • II miejsce na VI Wrocławskim Konkursie Młodych Altowiolistów, Wrocław 2013r.
  • III miejsce na III Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych, Elbląg 2013r.
  • I miejsce na IV Konkursie Altówkowym, Żywiec 2013r.
  • uczestnictwo w XI Płockim Konkursie Muzyki Współczesnej w 2013r.
  • uczestnictwo w Makroregionalnych przesłuchaniach uczniów szkół muzycznych I i II st. klas skrzypiec i altówki - Poznań 2013r.
  • uczestnictwo w Ogólnopolskich przesłuchaniach uczniów szkół muzycznych II st. klas skrzypiec i altówki – Kielce 2013r.
  • III miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym i Kontrabasowym – Gdańsk 2014r.
  • III miejsce na III Skierniewickich Spotkaniach Młodych Altowiolistów – Skierniewice 2014r.

Laureatka Nagrody Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia dla uczniów poznańskich szkół za rok szkolny 2012/2013.

W 2014r. została przyjęta do grona uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.