My resume | Mein Lebenslauf | Мое резюме

 

 Jan Romanowski

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu. We wrześniu 2019 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne. 

Pracuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w której prowadzi klasę skrzypiec a także wykłada przedmioty: "Metodyka przedmiotu głównego" i "Literatura specjalistyczna". Opiekun Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego 
Katedry Skrzypiec 
Wydziału Instrumentalnego AMFN w Bydgoszczy. Prowadzi klasę skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w ZSM w Poznaniu.

Jego uczniowie i studenci są laureatami czołowych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym na Przesłuchaniach CEA) w specjalnościach skrzypce, altówka oraz zespół kameralny. 

 

8 listopada 2022 roku wraz ze skrzypaczką Marią Murawą-Fraską dokona prawykonania Sonat na swoje skrzypiec skomponowanych przez Jaremę Jarosińskiego. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

28 listopada tego roku odbędzie się premiera solowej płyty CD „Romanowski plays Duranowski”, prezentującej "6 Kaprysów na skrzypce solo op. 15" skomponowanych przez Augusta Fryderyka Duranowskiego. 

 

Efektem współpracy artystycznej z prof. Aureliuszem Golińskim w latach 2018-2022 jest nagranie i wydanie dwóch albumów CD z utworami Jean Marie Leclaira - "6 Sonat na dwoje skrzypiec op. 12" oraz  "6 Sonat na dwoje skrzypiec op. 3".

Jest współzałożycielem zespołu TRIO TAKLAMAKAN, z którym od 1998 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i na świecie, prezentując m.in. muzykę folkową, tanga A. Piazzolli oraz własne kompozycje. Z początkiem 2008 roku ukazała się Płyta Trio Taklamakan "Kugiel".

 

Jako prezes Fundacji angażuje się również w pozaszkolne formy edukacji, wspierając nowatorskie podejście i do kwestii nauczania, i do samych uczniów. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i przesłuchań, w tym także dla CEA.

Od 2009 roku organizuje Kursy Mistrzowskie oraz Dziecięce Kursy Muzyczne. Prowadzi warsztaty doskonalące dla nauczycieli szkół muzycznych w Polsce oraz za granicą. W listopadzie 2011 roku Jan Romanowski otrzymał Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej ZA SZCZEGÓLNY WKŁAD W ROZWÓJ EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ W POLSCE.

 

W PRZESZŁOŚCI:

Jan Romanowski ma w swoim dorobku wiele osiągnięć konkursowych, solowych i kameralnych. Swą grę skrzypcową doskonalił biorąc udział w mistrzowskich kursach muzycznych w kraju i za granicą. Na jego dorobek artystyczny składają się liczne recitale i koncerty m.in. z Państwową Filharmonią Lubelską, nagrania dla Radia i Telewizji w Lublinie, jak również występy w ramach cyklów koncertów prelekcyjnych Państwowej Filharmonii Poznańskiej. Będąc studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, wielokrotnie występował z orkiestrą akademicką jako koncertmistrz orkiestry. W latach 1999-2000 pracował na tym samym stanowisku w Kameracie Nowego Wieku pod batutą D. Tabisza.
Jako I skrzypek AGUTTI QUARTET koncertował w kraju i za granicą. Pod okiem prof. M. Baranowskiego zespół zdobywał nagrody i wyróżnienia na festiwalach i konkursach kameralnych.

W latach 1998-2001 współpracował także z orkiestrą smyczkową G. Bregovica, koncertując na całym świecie.

W 1998 roku nagrał muzykę do słuchowiska radiowego „Marina” (muzyka A. Dąbrowski, reżyseria W. Modestowicz). W tym okresie współpracował również z TEATREM ÓSMEGO DNIA w Poznaniu, a także z Hanną Banaszak.

Współpracował z Platformą Artystyczną O.B.O.R.A. w Poznaniu, która zaowocowała stworzeniem spektaklu teatralno - muzycznego pt. "Och szczęście" w reżyserii Janusza Andrzejewskiego, w którym występuje jako muzyk i aktor wraz z Trio Taklamakan. Za kierownictwo artystyczne w tym projekcie, w sierpniu 2006 roku, został nagrodzony wyróżnieniem indywidualnym na XV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie.

W 2005 roku został członkiem grupy filmowej METAMORPHOSIS, tworząc i wykonując muzykę do filmu pt. "Szczęściarze", który wyświetlany był m.in. podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2006 r. oraz do filmu dokumentalnego „Le cinema est mort, vive le cinematograph” w reżyserii Agnieszki Gomułki.