My resume | Mein Lebenslauf | Мое резюме

 

dr hab. Jan Romanowski

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu. We wrześniu 2019 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne. 
Prowadzi klasę skrzypiec oraz altówki w słynnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej - znanej jako "Szkoła Talentów" oraz w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Jest kierownikiem Sekcji Instrumentów Smyczkowych w OSM II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej. Pracuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w której prowadzi klasę skrzypiec a także wykłada przedmiot: "Metodyka przedmiotu głównego". Jego uczniowie są laureatami czołowych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym na Przesłuchaniach CEA) w specjalnościach skrzypce, altówka oraz zespół kameralny. Prowadzi klasę kameralną w ZSM w Poznaniu, która zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.
W latach 2011-2013 wykładał w Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. 
Dyrektor artystyczny w Impresariat Muzyczny. Organizator wielu imprez o charakterze kulturalno - edukacyjnym. Zajmuje się także aranżacją, komponowaniem i dyrygenturą. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i przesłuchań, w tym także dla CEA.
Jan Romanowski ma w swoim dorobku wiele osiągnięć konkursowych, solowych i kameralnych. Swą grę skrzypcową doskonalił biorąc udział w mistrzowskich kursach muzycznych w kraju i za granicą. Na jego dorobek artystyczny składają się liczne recitale i koncerty m.in. z Państwową Filharmonią Lubelską, nagrania dla Radia i Telewizji w Lublinie, jak również występy w ramach cyklów koncertów prelekcyjnych Państwowej Filharmonii Poznańskiej. Będąc studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, wielokrotnie występował z orkiestrą akademicką jako koncertmistrz orkiestry. W latach 1999-2000 pracował na tym samym stanowisku w Kameracie Nowego Wieku pod batutą D. Tabisza.
Jako I skrzypek AGUTTI QUARTET koncertował w kraju i za granicą. Pod okiem prof. M. Baranowskiego zespół zdobywał nagrody i wyróżnienia na festiwalach i konkursach kameralnych. W latach 1998-2001 współpracował także z orkiestrą smyczkową G. Bregovica, koncertując na całym świecie. W 1998 roku nagrał muzykę do słuchowiska radiowego „Marina” (muzyka A. Dąbrowski, reżyseria W. Modestowicz). W tym okresie współpracował również z TEATREM ÓSMEGO DNIA w Poznaniu, a także z Hanną Banaszak.

Jest współzałożycielem zespołu TRIO TAKLAMAKAN, z którym od 1998 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i na świecie, prezentując m.in. muzykę folkową, tanga A. Piazzolli oraz własne kompozycje. Z początkiem 2008 roku ukazała się płyta zespołu KUGIEL. Z końcem 2004 roku rozpoczął współpracę z Platformą Artystyczną O.B.O.R.A. w Poznaniu, która zaowocowała stworzeniem spektaklu teatralno - muzycznego pt. "Och szczęście" w reżyserii Janusza Andrzejewskiego, w którym występuje jako muzyk i aktor wraz z Trio Taklamakan. Za kierownictwo artystyczne w tym projekcie, w sierpniu 2006 roku, został nagrodzony wyróżnieniem indywidualnym na XV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie.

Z początkiem 2005 roku podjął stałą współpracę artystyczną z pianistą Michałem Karasiewiczem, zakładając klasyczny duet skrzypcowo - fortepianowy ARDENTE, z którym wypracował oryginalny program koncertowy o wirtuozowskim charakterze. W tym samym roku został członkiem grupy filmowej METAMORPHOSIS, tworząc i wykonując muzykę do filmu pt. "Szczęściarze", który wyświetlany był m.in. podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2006 r. oraz do filmu dokumentalnego „Le cinema est mort, vive le cinematograph” w reżyserii Agnieszki Gomułki.

Na początku 2018 roku rozpoczął artystyczną współpracę z prof. Aureliuszem Golińskim. Efektem tej współpracy jest nagranie i wydanie dwóch albumów CD z utworami Jean Marie Leclaira - "6 Sonat na dwoje skrzypiec op. 12" oraz  "6 Sonat na dwoje skrzypiec op. 3".

 

 

Od 2009 roku organizuje cieszące się coraz większą popularnością letnie oraz zimowe Kursy Mistrzowskie oraz Dziecięce Kursy Muzyczne, podczas których do współpracy zaprasza wybitnych pedagogów, m.in.: prof. Marcina Baranowskiego, prof. Aureliusza Golińskiego, prof. Arnolda Dąbrowskiego ad. Dominika Połońskiego, mgr Kazimierza Trzeciaka i innych. W tym samym roku Jan Romanowski założył Impresariat Muzyczny, który obok działalności koncertowej prowadzi w skali ogólnopolskiej pozaszkolne formy edukacji w postaci kursów doskonalących dla nauczycieli i uczniów. W listopadzie 2011 roku Jan Romanowski otrzymał Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej ZA SZCZEGÓLNY WKŁAD W ROZWÓJ EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ W POLSCE.

Jako czynny muzyk jest zapraszany do realizacji wielu projektów studyjnych i koncertowych, w tym również o charakterze charytatywnym.