My resume | Mein Lebenslauf | Мое резюме

Jan Romanowski

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu. W październiku 2016 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. 

Prowadzi klasę skrzypiec oraz altówki w słynnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej - znanej jako "Szkoła Talentów" oraz w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Jest kierownikiem Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary w tych szkołach. Pracuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 2011-2013 wykładał w Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Dyrektor artystyczny w Impresariat Muzyczny. Organizator wielu imprez o charakterze kulturalno - edukacyjnym. Zajmuje się także aranżacją, komponowaniem i dyrygenturą. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i przesłuchań, w tym także dla CEA.

Jan Romanowski ma w swoim dorobku wiele osiągnięć konkursowych, solowych i kameralnych. Swą grę skrzypcową doskonalił biorąc udział w mistrzowskich kursach muzycznych w kraju i za granicą. Na jego dorobek artystyczny składają się liczne recitale i koncerty m.in. z Państwową Filharmonią Lubelską, nagrania dla Radia i Telewizji w Lublinie, jak również występy w ramach cyklów koncertów prelekcyjnych Państwowej Filharmonii Poznańskiej. Będąc studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, wielokrotnie występował z orkiestrą akademicką jako koncertmistrz orkiestry. W latach 1999-2000 pracował na tym samym stanowisku w Kameracie Nowego Wieku pod batutą D. Tabisza.

Jako I skrzypek AGUTTI QUARTET koncertował w kraju i za granicą. Pod okiem prof. M. Baranowskiego zespół zdobywał nagrody i wyróżnienia na festiwalach i konkursach kameralnych. W latach 1998-2001 współpracował także z orkiestrą smyczkową G. Bregovica, koncertując na całym świecie. W 1998 roku nagrał muzykę do słuchowiska radiowego „Marina” (muzyka A. Dąbrowski, reżyseria W. Modestowicz). W tym okresie współpracował również z TEATREM ÓSMEGO DNIA w Poznaniu, a także z Hanną Banaszak.

Jest współzałożycielem zespołu TRIO TAKLAMAKAN, z którym od 1998 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i na świecie, prezentując m.in. muzykę folkową, tanga A. Piazzolli oraz własne kompozycje. Z początkiem 2008 roku ukazała się płyta zespołu KUGIEL. Z końcem 2004 roku rozpoczął współpracę z Platformą Artystyczną O.B.O.R.A. w Poznaniu, która zaowocowała stworzeniem spektaklu teatralno - muzycznego pt. "Och szczęście" w reżyserii Janusza Andrzejewskiego, w którym występuje jako muzyk i aktor wraz z Trio Taklamakan. Za kierownictwo artystyczne w tym projekcie, w sierpniu 2006 roku, został nagrodzony wyróżnieniem indywidualnym na XV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie.

Z początkiem 2005 roku podjął stałą współpracę artystyczną z pianistą Michałem Karasiewiczem, zakładając klasyczny duet skrzypcowo - fortepianowy ARDENTE, z którym wypracował oryginalny program koncertowy o wirtuozowskim charakterze. W tym samym roku został członkiem grupy filmowej METAMORPHOSIS, tworząc i wykonując muzykę do filmu pt. "Szczęściarze", który wyświetlany był m.in. podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2006 r. oraz do filmu dokumentalnego „Le cinema est mort, vive le cinematograph” w reżyserii Agnieszki Gomułki.

Od kilkunastu lat jest pomysłodawcą i twórcą corocznego projektu artystycznego z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w którym do współpracy zaprasza poznańskich, zaprzyjaźnionych artystów. Jego uczniowie są laureatami czołowych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym na Przesłuchaniach CEA) w specjalnościach skrzypce, altówka oraz zespół kameralny. Prowadzi klasę kameralną w ZSM w Poznaniu, która zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

 

Od 2009 roku organizuje cieszące się coraz większą popularnością letnie oraz zimowe Kursy Mistrzowskie oraz Dziecięce Kursy Muzyczne, podczas których do współpracy zaprasza wybitnych pedagogów, m.in.: prof. Marcina Baranowskiego, prof. Aureliusza Golińskiego, prof. Arnolda Dąbrowskiego ad. Dominika Połońskiego, mgr Kazimierza Trzeciaka i innych. W tym samym roku Jan Romanowski założył Impresariat Muzyczny, który obok działalności koncertowej prowadzi w skali ogólnopolskiej pozaszkolne formy edukacji w postaci kursów doskonalących dla nauczycieli i uczniów. W listopadzie 2011 roku Jan Romanowski otrzymał Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej ZA SZCZEGÓLNY WKŁAD W ROZWÓJ EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ W POLSCE.

Jako czynny muzyk jest zapraszany do realizacji wielu projektów studyjnych i koncertowych, w tym również o charakterze charytatywnym.